•  Medalii pentru karatiştii făgărăşeni

Cupa României la Karate pe sistem S.K.I.F (Shotokan Karate-Do International) s-a desfăşurat la Făgăraş, sîmbătă, 3 noiembrie a.c.  Competiţia a fost organizată de C.S.M. Karate-Do Făgăraş şi Comisia S.K.I din cadrul Federaţiei Române de Karate şi s-a desdfăşurat în sala mare de sport a Colegiului Naţional ,,Doamna Stanca“. Evenimentul a început la ora 9.00 cu salutul tradiţional şi prezentarea arbitrilor. Sportivii făgărăşeni au dominat competiţia. Sportivii din cadrul C.S.M. Făgăraş antrenaţi de Ioan Rîmbeţ au obţinut locul I pe cluburi cu 124 de medalii, pe locul II s-au clasat elevii antrenorului Cătălin Răduleţ de la ,,ACS Azuma Dojo Făgăraş“ cu un palmares de 76 de medalii. Elevii din cadrul CSM Făgăraş antrenaţi de Ionel Novac au obţinut locul III cu un total de 49 de medalii. Competiţia a început cu sportivii seniori unde s-au remarcat în mod deosebit Olaru Ciprian (locul I Kata seniori) de la CSM Făgăraş antrenat de Ioan Rîmbeţ care a obţinut locul I şi Clement Alexandru (locul II kata seniori) antrenat de Gheorghe Ţeţu. La aceeaşi probă, kata feminin, Streza Alexandra, eleva antrenorului Ioan Rîmbeţ a obţinut locul I. La proba de Yakusoku kumite (combinaţii impuse apropiate de lupta reală), categoria + 18 ani, echipa alcătuită din Olaru Ciprian şi Măzăreanu Alexandru a obţinut locul I. La proba de kumite individual seniori (luptă liberă după un regulament riguros) Olaru Ciprian, sportivul antrenorului Ioan Rîmbeţ, a obţinut locul II, iar Clement Alexandru, care se antrenează sub supravegherea antrenorului Gheorghe Ţeţu, a obţinut locul II. La categoria 12-13 ani, kata individual feminin- kata (luptă imaginară cu mai mulţi adversari), Marian Maria de la CSM Făgăraş, antrenată de Ioan Rîmbeţ a obţinut locul I, iar Marian Casiana, o altă sportivă antrenată de Ioan Rîmbeţ, s-a clasat pe locul II. Bărdaş Alexia, antrenată de Gheorghe Ţeţu a obţinut locul III, iar Bratosin Alina, antrenată de Ioan Rîmbeţ  a obţinut locul III. La kata individual feminin, categoria de vîrstă 14-15 ani, Bora Anastasia, de la CSS Făgăraş, sportivă antrenată de Anne Marie Luca Bora, a obţinut locul I, iar sportiva Botoran Teodora, de la CSM Făgăraş, antrenată de Gheorghe Ţeţu, a obţinut locul III. La categoria de vîrstă 10-11 ani, băieţi, Marcus Czika, antrenat de Ioan Rîmbeţ, a obţinut locul II. La kata echipe, formaţia alcătuită din Bratosin Alina, Marian Maria şi Marian Casiana de la CSM Făgăraş antrenate de Ioan Rîmbeţ au obţinut locul I. La kata individual masculin, categoria 14-15 ani, Marin Alexandru, sportiv antrenat de Ioan Rîmbeţ, a obţinut locul I, Buta Cătălin, sportiv din cadrul clubului Azuma antrenat de Cătălin Răduleţ a obţinut locul III. La kata individual feminin, categoria de vîrstă 16-17 ani, Poenariu Olivia, din cadrul CSS Făgăraş, antrenată de Anne Marie Luca Bora, a obţinut locul I, iar Galici Anna, antrenată de Ioan Rîmbeţ, a obţinut locul I. La proba de Kata individual masculin, categoria 16-17 ani, Smeu Andrei de la clubul Azuma a obţinut locul II, iar Toderel Alessio, de la CSM Făgăraş- antrenat de Ioan Rîmbeţ, a obţinut locul I..  Sportivul Aldeş Claudiu, antrenat de Ioan Rîmbeţ, a obţinut locul II, Velicea Fabian, sportiv antrenat de Anne Marie Luca Bora, a obţinut locul III, iar Marian Vlad, din cadrul CSM Făgăraş- secţia antrenată de Ioan Rîmbeţ, a obţinut locul III. La categoria 14-17 ani feminin, kata echipe, formula alcătuită din Botoran Teodora, Scarlat Carla şi Bărdaş Alexia s-a clasat pe locul II. Echipa formată din Galici Anna, Bratosin Miruna şi Bârcea Claudia, sportive antrenate de Ioan Rîmbeţ, au obţinut locul III. La kata echipe masculin, categoria de vîrstă 14-17 ani, echipa din cadrul clubului Azuma formată din Smeu Andrei, Buta Cătălin şi Stroia Alexandru s-a clasat pe locul III. Echipa din cadrul CSM Făgăraş antrenată de Ioan Rîmbeţ în formula Aldeş Claudiu, Toderel Alessio şi Marian Vlad s-a clasat pe locul I. Marian Casiana, sportivă antrenată de Ioan Rîmbeţ, a obţinut locul I la kumite feminin, categoria de vîrstă 12-13 ani. La kumite feminin, 16-17 ani, Anna Galici, sportiva antrenorului Ioan Rîmbeţ, a obţinut locul I, iar Carla Scarlat antrenată de Gheorghe Ţeţu s-a clasat pe locul III. Manea Amina, sportivă antrenată de Ioan Rîmbeţ, a obţinut locul I. La kumite masculin, categoria 16-17 ani, Aldeş Claudiu a obţinut locul II iar Stroia Alexandru locul I.

•   ,,Particip la această competiţie deoarece este o pregătire înaintea campionatului mondial care se va desfăşura în Cehia, în luna iulie, anul viitor. Este, de asemenea o pregătire şi pentru următoarele competiţii naţionale. Îi mulţumesc lui Sensei Gheorghe Ţeţu pentru sprijinul acordat, dar şi părinţilor mei care mă susţin“ a declarat Scarlat Carla, sportivă din cadrul CSM Făgăraş antrenată de Gheorghe Ţeţu.
  •  ,,Este prima competiţie la care particip în acest an. M-am pregătit mult, am emoţii pentru că nu este o competiţie foarte uşoară deoarece am o concurenţă destul de mare, dar sper să fac faţă“ a declarat sportiva Botoran Teodora din cadrul CSM Făgăraş antrenată de Gheorghe Ţeţu.
  •  ,,Această competiţie a fost un test înaintea turneelor internaţionale şi naţionale care ne aşteaptă în continuare. Îi felicit pe elevii mei care mi-au ascultat indicaţiile şi au fost foarte motivaţi“ a declarat antrenorul Ioan Rîmbeţ.
  •   ,,A fost o competiţie cu un înalt nivel tehnic şi sînt foarte mulţumit de prestaţia sportivilor făgărăşeni. Îi felicit pe această cale pe toţi elevii şi antrenorii făgărăşeni“ a declarat  Gheorghe Ţeţu, director tehnic în cadrul S.K.I.F România. (Ştefania Botoran)