Handbal, Liga Naţională

CSM Făgăraş- Poli Timişoara: 23-23

Sîmbătă, 10 noiembrie, a avut loc o nouă etapă a Ligii Naţionale la handbal masculin. După înfrîngerea din etapa precedentă de la Constanţa, handbaliştii făgărăşeni au evoluat pe propriul teren primind vizita formaţiei Politehnica Timişoara. Oaspeţii se aflau pe loc de play-off şi veneau la Făgăraş pentru a cîştiga toate cele trei puncte. La finalul unui joc echilibrat cu multe faze de handbal spectacol, cele două echipe au termat la egalitate, 23-23, după ce la pauză handbaliştii făgărşeni conduceau la două goluri diferenţă, 14-12. După un start de joc echilibrat, CSM a preluat iniţiativa şi în minutul 13 conducea cu scorul de 8-4. Pe măsura trecerii timpului oaspeţii au reintrat în joc şi s-au apropiat ameninţător pe tabela de marcaj. După pauză Timişoara a preluat conducearea în mai multe rînduri. Finalul de joc a fost dramatic. Ambele formaţii se puteau impune cum la fel de bine puteau să şi piardă. Meciul s-a terminat egal, 23-23 iar pentru CSM Făgăraş este cea de-al doilea rezultat de egalitate cu Eugen Frăţilă antrenor. CSM Făgăraş a început partida în următoarea formaţie: Vîlceanu, Bejenariu, Vancea, Popia, Bahan, Constantinescu, Huta. Pe parcursul jocului au mai evoluat: Ivanov, Capotă, Ungureanu, Turcu şi Cîmpan. Principalii marcatori pentru CSM Făgăraş în acest joc au fost: Bejenariu şi Vancea-4 goluri; Popia, Constantinescu, Huta şi Ungureanu cu cîte trei reuşite. În etapa viitoare ce va avea loc miercuri, 14  noiembrie, CSM Făgăraş va juca în deplasare la Suceava. Meciul va avea o miză deosebită deoarece se întîlnesc două formaţii cu acelaşi obiectiv: salvarea de la retrogradare.  (Bogdan Dragoş)