În perioada 2 – 4 noiembrie a.c., s-a desfăşurat concursul de orientare turistică organizat de profesorul Urdea Gheorghe. Concursul  a urmat un regulament, iar  concurenţii au avut de trecut două etape, una  înregistrată  în zona Plaiul Lisei şi alta în zona Sumerna.  Au intrat în competiţie 126 de concurenţi din 16 judeţe din ţară.  ,,La ,,Cupa Munţilor Făgăraş” au participat sportivi cu vîrste cuprinse de la 7 la 80 de ani. Cel mai învîrstă concurent a fost din Săcele. În premieră la concurs au participat şi elevi de la Colegiul Naţional ,,Radu Negru” din Făgăraş. Pe lista concurenţilor din judeţul Braşov au fost prezenţi elevi şi pensionari din Victoria, Făgăraş, Săcele şi din Braşov, de la CSU Braşov. Competiţia a fost organizată pe categorii de vîrstă  şi sex. Rezultatele obţinute de elevii din Dîmboviţa şi Craiova ne-au surprins,  au urcat pe podium la mai multe categorii de vîrstă. Concurenţi prezenţi la această competiţie au fost cazaţi CT ,,Dr. Alexandru Bărbat” şi la Clubul Copiilor din Victoria. Cei mai mulţi sportivi   au fost de la Harghita, Neamţ şi Suceava” a spus anterenorul Gheorghe Urdea. În urma clasamentului pe echipe formate din trei fete şi trei băieţi, rezultatele elevilor din Victoria au fost bune. La clasamentul pe echipe au obţinut  locul I elevii din Victoria, locul II au fost  cei din Harghita, iar pe locul III au fost concurenţii din Tîrgovişte. La proba individuală clasamentul elevilor din Victoria a fost următorul: Ana Pascu la categoria  10 ani a obţinut  locul I, Diana Popa la categoria 12 ani locul I, iar Codruţa Lodor la categoria 14 ani a obţinut locul II.  La alte categorii elevii din Victoria au obţinut locul I şi II, este vorba despre Sergiu Lazăr şi Corşatea Horia. Competiţia ,,Cupa Munţilor Făgăraş” a fost finanţată de MinisterulEducaţiei, iar premiile au fost oferite de Camera de Comerţ şi Industrie Făgăraş.