O expoziție cu ornamente de Crăciun a fost organizată marţi, 11 decembrie a.c., la  Liceul Teologic ,,Constantin Brâncoveanu“ din Făgăraș. Evenimentul a început la ora 11.00 și păstrează tradiţia prin care ornamentele confecţonate de elevii liceului sînt expuse în holul şcolii.  ,,Este un obicei frumos care se păstrează la noi de șase ani de zile și îi solicită pe toți elevii școlii, de la cei de grădiniță și pînă la clasele de liceu care, îndrumați de către învățători și diriginți, dar și de părinți, confecționează diferite ornamente pentru sărbătorile de iarnă. Acestea sînt expuse în fiecare an în holul liceului. Și în acest an ornamentele confecționate de elevii noștri au fost expuse publicului și sînt de vînzare. Îi așteptăm pe toți făgărășenii care doresc să cumpere produsele elevilor noștri, ținînd cont de faptul că banii adunați vor fi folosiți în scopuri caritabile“ a spus Zsuzsa Dull, profesoară de limba română de la acest liceu.  Evenimentul a fost însoțit de un frumos recital de colinde.

Colinde de Crăciun

A răsunat unitatea de învăţămînt de vocile frumoase ale elevilor şi ale dascălilor lor care au colindat preţ de o oră. A impresionat corul format din elevii de la profilul teologic coordonat de pr. Malene Gheorghe, dar şi vocile preoţilor Lie şi Dobrea, profesori la catedra de teologie a liceului. Corul elevilor de gimnaziu  coordonat de prof. Andreea Florina Muja a prezentat, la rîndu-i, mai multe colinde.   La acest eveniment a fost prezentă și inspectoarea Michaela Judele de la Inspectoratul Județean Brașov, care a fost directoarea acestei instituții o vreme îndelungată.

(Ștefan BOTORAN)

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here