Dublul campion naţional, pilotul brașovean Dan Gîrtofan a câştigat, sâmbătă, Romania Winter Rally, prima etapă a Campionatului Naţional de Raliuri, cursă desfăşurată în judeţul Covasna. Echipajul Dan Gîrtofan/Tudor Mârza (Skoda Fabia R5) a fost cronometrat pe cele şase probe speciale cu timpul de 01 h 20 min 04 sec 4/10, potrivit site-ului Federaţiei Române de Automobilism Sportiv. Norbert şi Francesca Maior (Peugeot 106) s-au clasat pe locul doi la general, la 03 min 45 sec 4/10 de învingător. Podiumul a fost completat de fiul lui Dan Gîrtofan, Andrei, alături de Doru Vrajă (Subaru Impreza N15), sosit la 03 min 56 sec 3/10. Norbert Maior și Andrei Gîrtofan sunt membri ai lotului național de juniori. La startul Romania Winter Rally s-au aliniat 36 de echipaje, dintre care 9 internaţionale. Etapa a doua a campionatului va fi Raliul Braşovului, programat pe 26 şi 27 martie, titrează Monitorul Expres.