Home Ştiri din sport

Ştiri din sport

CSM Făgăraş rămîne în Liga Naţională

Email

La sfîrşitul săptămînii trecute a avut loc barajul pentru promovarea/rămînerea în Liga Naţională. Astfel, la Braşov, şase formaţii s-au luptat pentru a juca sezonul viitor pe prima scenă a handbalului românesc. S-au creat două grupe a cîte trei echipe iar cîştigătoarea din fiecare serie va juca anul viitor în prima Ligă. CSM Făgăraş a fost repartizată în prima grupă alături de Universitatea Cluj şi formaţia din Bacău. Sistemul de joc a fost fiecare cu fiecare, astfel fiecare formaţie a jucat două meciuri. Joi, 16 iunie, CSM Făgăraş a evoluat contra handbaştilor din Cluj, formaţie ce fusese invitată întrucît echipa ce a terminat seria pe locul III a refuzat să se prezinte la baraj.

Citeşte mai mult...

Victorie de palmares - România-Chile 3-2 (1-2)

Email

Echipa naţională de fotbal a României a cîştigat cu 3-2, meciul amical jucat cu prima reprezentativă a statului Chile, la Cluj-Napoca, pe Cluj Arena. Au marcat: B. Stancu 31', N. Stanciu 60', Băluţă 83' / Vargas 8', Valencia 18'. Meciul a debutat cu achipa sud-americană în atac care în doar 18 minute au reuşit să înscrie de 2 ori. Părea că tricolorii vor pierde acest meci la o diferenţă mare. Dar a venit „provocarea“ lui Andone care l-a făcut pe Medel să vadă cartonaţul roşu în min. 33. Rămasă în 10, echipa chiliană nu a mai pus atîtea probleme în atac astfel încît mijlocaşii şi atacanţii noştri au reuşit să-şi creeze cîteva cţiuni importante la poarta lui Herrera. A venit apoi lovitura liberă executată bine de Stancu şi România intră la pauză cu speranţa că poate scoate mai mult din acest meci. Repriza a doua a dus pe gazon o echipă tricoloră cu foarte mulţi tineri debutanţi în prima selecţionată. Jocul a căpătat cursivitate, Băluţă, Grozav, Rotariu sau Ivan reuşind cîteva faze spectaculoase. A venit apoi şutul de excepţie a lui Stanciu care a egalat scorul de pe tabelă. Acelaşi Stanciu reuşeşte în ultimele minute un alt şut respins greu de portar şi debutantul Băluţă, înscrie pentru o victorie de palmares a naţionalei lui Daum.

Fotbal, Baraj Liga a III-a

Email

Sîmbătă, 17 iunie, a a vut loc manşa tur a barajului pentru promovarea în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării. Reprezentantele celor 42 de judeţe s-au întîlnit în prima manşă pentru a lupta pentru un loc în Liga a III-a. Cîştigătoarea din judeţul Braşov, Viitorul Ghimbav a evoluat cu cîştigătoarea din judeţul Mureş, Mureşul Ruşii-Munţi. La capătul unui joc spectaculos cu multe faze de poartă, echipa din Ghimbav s-a impus cu scorul de 2-0 în deplasare şi este ca şi promovată. În prima repriză nici una dintre cele două formaţii nu a reuşit să înscrie vreun gol. În partea secundă, Viitorul a reuşit să înscrie în minutul 55 prin Dumitraş la capătul unei acţiuni cursive de atac. Cu cinci minute înainte de final, Apetrei dublează avantajul echipei sale pe tabela de marcaj. Jocul se termină 2-0 pentru formaţia vizitatoare iar returul va avea loc sîmbătă la Ghimbav.

În ediţia tipărită

Războiul PSD contra PSD

Conflictul dintre Liviu Dragnea şi Sorin Grindeanu s-a purtat mai întîi în partid, apoi s-a mutat în Guvern, iar în final a cuprins şi Parlamentul. Liviu Dragnea n-a reuşit să-i convingă pe toţi aleşii PSD să semneze moţiunea de cenzură, însă mizează pe o mobilizare exemplară miercuri, 21 iunie, la vot. În replică, premierul Sorin Grindeanu spune că numărul mai mic de semnături e prima dovadă că moţiunea de cenzură va pica. (continuarea doar în ediţia tipărită)