Luni 27 noiembrie
CFR-Sepsi 20.45

Fotbal, echipa naţională, meci amical

Email

Echipa naţională de fotbal a României a fost învinsă, pe Arena Naţională, de reprezentativa similară a Olandei, scor 0-3, în ultima partidă amicală din acest an. Au marcat: Memphis Depay 47', Ryan Babel 56', Luuk de Jong 81'. „Chiar dacă astăzi am pierdut, eu zic că diferenţa nu a fost atât de mare şi văd o naţională pe drumul cel bun. Sper să continuăm cu rezultate bune. Olanda rămâne o echipă cu jucători redutabili, care poate să bată orice echipă. Are jucători ca Depay, Strootman sau Blind, care joacă la echipe mari", a declarat Cosmin Contra la finalul meciului.

Filmul golurilor:
0-1: Berghuis trimite în careu, Moţi deviază cu capul, iar mingea ajunge la Memphis Depay, care înscrie cu capul la colţul scurt.
0-2: Berghuis pătrunde în flancul drept, de unde trimite în careu pentru Babel care înscrie din apropiere.
0-3: De Jong profită de o nouă greşeală comisă de defensiva României şi înscrie al treilea gol al partidei.

Echipe:
România: Pantilimon - Hanca (Torje 63'), Chiricheş, Moţi, Ganea - Chipciu, Hoban (Pintilii 75'), Bicfalvi (Alibec 67'), F. Tănase (Grozav 63') - Budescu (N. Stanciu 46'), Ţucudean (F. Andone 46').
Olanda: Cillessen - Veltman, De Ligt, Van Dijk, Ake - Propper (van Ginkel 62'), Blind (Promes 87'), Strootman (Vilhena 78') - Berghuis (van de Beek 83'), Babel (de Jong 62'), Depay (Sneijder 62').

Fotbal, Liga a IV-a

Email

Sîmbătă,18 noiembrie, a avut loc o nouă etapă a Diviziei D. În acestă penultimă rundă, favoritele s-au impus. În etapa viitoare ce va avea loc pe data de 25 noiembrie, se vor întîlni ocupantele primelor două locuri în clasament, Precizia Săcele şi AS SR Braşov. Se anunţă un meci extrem de interesant la capătul căruia echipa care se va impune va ierna pe prima poziţie în clasament. Echipa suporterilor s-a impus la Făgăraş cu scorul de 17-0 în compania formaţiei din Hurez iar Săcelele s-a impus cu scorul de 8-0 în faţa formaţiei din Rupea. Fotbaliştii din Victoria s-au impus, nu fără emoţii, pe propriul teren în faţa formaţiei Steagu Roşu cu scorul de 3-2, după ce la pauză oaspeţii conduceau cu scorul de 2-0. Pentru Chimia Victoria au marcat: Florin Cristian în minutele 57 şi 70 şi David în minutul 84. Carpaţi Berivoi a pierdut categoric în deplasarea de la Tărlungeni în timp ce Voila a cedat greu, cu scorul de 2-0 în deplasarea de la Codlea.

Email

Miercuri, 15 noiembrie, a avut loc o nouă etapă a Ligii Naţionale la handbal masculin. Formaţia antrenată de Liviu Andrieş a evoluat în deplasare la Bucureşti contra formaţiei CSM. Se întîlneau două echipe cu obiective diferite. Gazdele aveau ca obiectiv, înaintea acestui campionat, cucerirea titlului în timp ce handbaliştii făgărăşeni au ca principal obiectiv evitarea retrogradării. La finalul unui joc disputat, CSM Bucureşti s-a impus la cinci goluri diferenţă, 35-30, după ce la pauză scorul era 20-16 în favoarea handbaliştilor bucureşteni. CSM Făgăraş a început curajos partida de la Bucureşti şi după şapte minute se afla la egalitate cu ,,multinaţionala“ din Bucureşti. La CSM Bucureşti evoluează şi un făgărăşean, internaţionalul Ramba. Pe măsura trecerii timpului gazdele au pus stăpînire pe joc şi au intrat la pauză cu un avantaj consistent de patru goluri. În repriza secundă cele două formaţii au mers ,,cap la cap, iar la final CSM Bucureşti s-a impus cu scorul de 35-30. Pentru handbaliştii făgărăşeni urmează un meci extrem de dificil, acasă cu Timişoara. Meciul va avea loc joi cu începe de la ora 18 în sala de sport a Colegiului Naţional ,,Radu Negru. CSM Făgăraş a început partida în următoarea formaţie: Fuică, Bejenariu, Vaidasigan, Acatrinei, Turcu, Leordean, Dedu.