Site icon Monitorul de Făgăraș

Video și Foto. Copiii de la Centrul Pro Vita Valea Plopului au oferit un concert de colinde la Sâmbăta de Sus. ,,S-au unit îngerașii din cer cu îngerașii de pe pământ“ spune pr. Ioan Drăghici de la Biserica Sâmbăta de Sus Răsăriteană

Monitorul de Făgăraș: Copiii de la Valea Plopului în Concert de colinde la Sâmbăta de Sus

La Valea Plopului se derulează un adevărat fenomen creat de preotul Nicolae Tănase. De peste 20 de ani, aici, sute de copii, vârstnici, persoane vulnerabile și-au găsit locul pentru care pot spune ,,acasă“. Este unic în România Centrul Pro Vita Valea Plopului, care a fost înființat pentru semenii noștri neajutorați, singuri și fără sprijin. Pentru localnicii din zona Făgărașului este cunoscută activitatea de la  Valea Plopului și o sprijină ori de câte ori se ivește ocazia cu alimente, bunuri, bani. Preoții parohi de la Sâmbăta de Sus organizează în permanență colecte pe care le transportă la Centrul Pro Vita.

Și Parohia Sâmbăta de Sus Apuseană se implică prin preotul paroh Grigore Moldovan, care strânge donații pentru copiii de la Valea Plopului.

Spectacol de colinde

Duminică, 14 decembrie a.c., comunitatea din Sâmbăta de Sus a avut parte de o mare surpriză din partea copiilor de la Centrul Pro Vita de la Valea Plopului. Un grup de copii a ajuns la Sâmbăta de Sus dis de dimineață pentru a petrece o zi alături de oamenii care îi ajută pe tot parcursul anului. Au participat la Sfânta Liturghie de la Biserica Răsăriteană.

Seara, începând cu ora 16.00,   copiii de la Valea Plopului s-au transformat în mici artiști. Au prezentat un spectacol de Crăciun cu scenete și colinde  sătenilor din Sâmbăta de Sus la căminul cultural din sat. Sala căminului cultural a fost plină, sătenii fiind curioși să-i cunoască pe copiii pe care-i ajută cu donații, iar în același timp să se bucure de un frumos concert de colinde. Au participat la eveniment și alți preoți din zona Făgărașului, dar și primarul comunei Sâmbăta de Sus, Nicolae Morariu.

  • ,,Am participat la Concertul de colinde susținut de copiii de la Valea Plopului, desfășurat la Căminul Cultural din Sâmbăta de Sus. Acest concert, plin de emoție și căldură sufletească, a fost o formă de recunoștință a copiilor față de comunitatea din Sâmbăta de Sus, care de-a lungul anilor i-a susținut necondiționat. Participarea a fost numeroasă, iar atmosfera de sărbătoare ne-a cuprins pe toți cei prezenți. Ne-am bucurat din plin de momentul artistic oferit de acești copii minunați, care s-au străduit să ne încânte prin colindele și mesajele transmise. Ei sunt un adevărat exemplu pentru noi toți. Chiar dacă în ochii fiecăruia se poate citi o poveste de viață, nu întotdeauna una ușoară, acești copii aleg să se bucure de copilărie și să privească înainte cu seninătate. Știu că, prin ajutorul lui Dumnezeu și al oamenilor cu suflet mare, există speranță și un viitor frumos și pentru ei“ a spus Nicolae Morariu, primarul comunei Sâmbăta de Sus.

PS Ilarion Făgărășanul, episcopul Ardealului,  invitat special 

Andreea: ,,Am ales drumul cel bun“

Am cunoscut-o pe Andreea de 14 ani. Trăiește în Centrul de la Valea Plopului de la vârsta de un an. Are o poveste tristă, dar copila are puterea să zâmbească și să spună că acum este bine. Locuiește împreună cu mama ei și alți doi frați în comunitatea de la Valea Plopului.

O mamă cu cinci copii din Viștea de Jos și-a găsit adăpost la Valea Plopului, scăpând de coșmarul trăit alături de soțul ei violent. Fiecare beneficiar al Centrului are propria poveste, dar aici a fost transformată  în speranță și încredere. Copiii de la Centrul Pro Vita primesc pe lângă îngrijire, cu tot ce înseamnă aceasta, și educație.

Un grup de tineri din Sâmbta de Sus a oferit publicului și deopotrivă oaspeților de la Valea Plopului un mic spectacol.

Fenomenul de la Valea Plopului

Asociația Pro Vita Sfântul Brâncoveanu a luat ființă în anul 1994, ca urmare activității social- filantropice și pastorale a Părintelui Nicolae Tănase, preot în două sate mici din Județul Prahova. Deși inițial a reprezentat rezultatul unei mișcări pro life și a continuat cu cresterea copiilor rezultați din această mișcare, ulterior și-a orientat activitatea către toți cei care i-au trecut pragul cu probleme multiple și diverse de ordin social: copiii instituționalizați, tineri proveniți din sistem, persoane cu condiții medicale sau cu dizabilități, vârstnici, familii monoparentale mamă/ tată copii.  Asociaţia dispune de: case finalizate, altele în diferite stadii de construcţie, cabinet medical acreditat, atelier de tâmplărie cu dotare minimal, microfermă, câteva terenuri proprii, maşini pentru transport şi aprovizionare.  (Lucia BAKI)

Donațiile se pot face la următoarele puncte:

RO48BTRLRONCRT0637265901

Exit mobile version