Lucrările de modernizare la DJ 104D care leagă Făgărașul de Șoarș, Bărcut până la limita cu județul Sibiu, cu o lungime de 25,44 km, au început. Se lucrează în intravilanul localității Șoarș, unde drumul a fost decopertat, iar la intrarea în localitate s-a așternut un strat de asflat. DJ 104D a fost împărțit în două tronsoane, primul în lungime de 10,085 km, care asigură legătura între municipiul Făgăraş şi satul Şoarş, şi cel de-al doilea, cu o lungime de 15,355 km, desfăşurat pe traseul Şoarş – Bărcut – limită de judeţ Sibiu. Ambele tronsoane vor fi refăcute în totalitate, de la fundaţie până la suprafaţa de circulaţie, cu tot ce înseamnă acostamente, poduri şi podeţe, accese la proprietăţi şi la drumuri laterale, staţii pentru transportul public judeţean şi semnalizări rutiere. Pentru ambele loturi, durata de proiectare a fost de 6 luni, iar termenul de finalizare a lucrărilor este de 30 de luni de la emiterea ordinului de începere. Investiția CJ Brașov este finanțată prin Programul Naţional de Investiţii „Anghel Saligny”.
Ce firme lucrează la cele două loturi
Lucrările la sectorul Făgăraş – Şoarş vor fi realizate de Asocierea Diferit AG SRL – Diferit SRL – Viarom Construct SRL – SC Construct CDP SRL. Valoarea totală a contractului este de 36.147.465 lei.
Lucrările la cel de-al doilea sector, Şoarş – Bărcut – limita cu judeţul Sibiu, sunt realizate de SC PORR Construct SRL. Valoarea totală a contractului este de 69.988.192 lei.









