La data de 24 iunie a.c., în jurul orei 04:00 dimineața, un individ a pătruns într-un magazin de produse electronice din municipiul Făgăraș și a furat mai multe telefoane mobile. Din investigațiile făcute de polițiști a rezultat că tânărul în vârstă de 19 ani din localitatea Mândra a decis să facă rost de bani pentru a se reîntoarce cu prietena în Italia. Drept urmare, s-a hotărât să spargă un magazin de telefonie mobilă, iar pentru aceasta s-a folosit de câteva bucăți de beton pe care le-a adunat din zonă, cu care a spart sticla de la ușă. Odată ajuns în interiorul magazinului, a sustras cinci telefoane mobile sigilate, în valoare totală de aproximativ 20.600 de lei, părăsind apoi zona. Planul părea să fie unul bine pus la punct, însă în timpul furtului a lăsat la schimb, în magazin, propriul telefon mobil care i-a căzut din buzunar în momentul pătrunderii în incintă, iar în husa acestuia își ținea cartea de identitate. Astfel, polițiștii au dat de urma hoțului, fiind recuperate patru dintre telefoanele sustrase, pe care autorul le-a abandonat într-un tufiș. Cu sprijinul polițiștilor din cadrul I.P.J. Dolj – Poliția Municipiului Băilești, autorul fost identificat în scurt timp la adresa prietenei, care, între timp, plecase în Italia fără el. Ulterior, a fost identificat și al cincilea telefon, care fusese amanetat. Față de tânăr, în baza materialului probator, a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, fiind acuzat de săvârșirea infracțiunii de „furt calificat”, iar după prezentarea sa în fața judecătorului de drepturi și libertăți a fost emis mandat de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.









