Acasă De actualitate Foto și Video. Nădășenii au sărbătorit victoria împotriva familiei Colțeu. Manifestarea a...

Foto și Video. Nădășenii au sărbătorit victoria împotriva familiei Colțeu. Manifestarea a început la biserică, a continuat pe valea Tilodia și la căminul cultural

0
68

Mare sărbătoare la Nadăș de praznicul Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, miercuri, 24 iunie. Comunitatea a organizat o amplă manifestare care să marcheze victoria în fața familiei Colțeu, cea care a vrut să acapareze satul cu gospodării, biserică, cimitir, terenuri, peste 8700 hectare, pădure. 20 de ani de procese la multe instanțe din întreaga țară, dar sătenii au reușit cu răbdare, perseverență și o bună apărare prin avocați profesioniști, să obțină victoria mult meritată. Sărbătoarea recunoștinței a început la biserică, unde nădășenii au participat la Sfânta Liturghie. Au ieșit apoi la troița de pe valea Tilodia, unde s-a săvârșit o frumoasă slujbă religioasă. Au participat reprezentanții Prefecturii Arad, primarul comunei Tauț, și mulți invitați ai familiilor de nădășeni.

  • ,,De sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul într-un cadru pitoresc pe valea Tilodia din satul Nadăș, am participat la un moment deosebit dedicat recunoștinței față de oamenii care au contribuit la apărarea drepturilor și valorilor acestei comunități. Cu această ocazie, prin hotărârea Consiliului Local am acordat titlul de Cetățean de Onoare al Comunei Tauț domnului Micoroi Ovidiu Cornel, am adresat mulțumiri doamnei avocat Vasilica Coroi, pentru profesionalismul și implicarea sa în susținerea cauzei Nadășului. De asemenea, aducem sincere mulțumiri domnilor Biriș Iovu, Biriș Iovu jr. și Rad Nicolaie, care, prin perseverență și devotament, au participat la peste 500 de termene civile și penale de-a lungul acestui proces, contribuind semnificativ la apărarea intereselor comunității. Totodată am dăruit un buchet de flori ca un mic semn al prețuirii, al respectului și al gândurilor bune doamnei Biriș Ana, fiecare floare din acel buchet poartă un gând de încurajare, o rugăciune pentru sănătate și o dorință sinceră de însănătoșire.  Adresez sincere mulțumiri Instituției Prefectului, Consiliului Județean și tuturor instituțiilor, autorităților, specialiștilor și persoanelor implicate în soluționarea cazului Nădaş. Apreciem profesionalismul, perseverența și eforturile depuse pentru apărarea legalității și a interesului public. Contribuția fiecăruia a fost esențială, iar rezultatele obținute reprezintă dovada importanței colaborării dintre instituțiile statului și cetățeni. Respect și recunoștință tuturor celor care au luptat pentru adevăr, dreptate și viitorul satului Nadăș“ prof. Lela Florin,  primarul Comunei Tauț.

Avocat Vasilica Coroiu de la Baroul București a fost declarată cetățean de onoare al satului Nadăș pentru modul în care a apărat interesul nădășenilor în instanțele din țară și pentru victoria adusă sătenilor. Manifestarea a continuat la căminul cultural, unde nădășenii s-au delectat cu preparate tradiționale, ambientul fiind întreținut de muzicanții din localitate. A participat  și fostul procuror Lucian Dolcu, din cadrul Direcției Naționale Anticorupție Timișoara, singurul anchetator care a avut curajul   să ancheteze retrocedarea ilegală a satului către familia Colțeu, demonstrând  că actele care au stat la baza retrocedării celor 8700 ha au fost false. (Lucia BAKI)

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.