Handbal, Liga Naţională

Prima victorie pentru CSM Făgăraş

Miercuri, 3 octombrie, a avut loc o nouă etapă a Ligii Naţionale de handbal masculin. Fără victorie în actuala stagiune, formaţia antrenată de Liviu Andrieş spera să ,,spargă gheaţa“ în meciul disputat pe propriul teren contra formaţiei din Buzău. Avînd în faţă un adversar accesibil, CSM Făgăraş s-a impus, nu fără emoţii, cu scorul de 27-20, după ce la pauză scorul era 12-10 în favoarea handbaliştilor făgărăşeni. Meciul a început pe fondul de dominare al CSM-ului care a trecut rapid la ,,cîrma“ partidei. Cu o apărare agresivă şi cu un atac eficient în care a ,,strălucit“ Vancea, CSM Făgăraş a jucat mult mai bine decît în jocurile precedente şi a reuşit prima victorie din acest debut de campionat. Portarul Vîlceanu a ,,închis poarta“ iar pe extreme lucrurile au funcţionat. Pe finalul primei părţi CSM Făgăraş reuşeşte să se desprindă la două goluri iar repriza secundă părea la fel de complicată ca şi prima. În partea a doua handbaliştii făgărăşeni au ieşit mult mai motivaţi de la cabine şi au pus stăpînire pe joc. În minutul 42 scorul era 19-14 pentru CSM Făgăraş. A urmat apoi un moment de cădere a formaţiei antrenate de Liviu Andrieş şi oaspeţii au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Finalul partidei a aparţinut formaţiei gazdă care a reuşit să înscrie de opt ori şi a primit un sigur gol. CSM Făgăraş a început partida în următoarea formaţie: Vîlceanu, Bejenariu, Vancea, Popia, Ungureanu, Constantinescu, Huta. Pe parcursul jocului au mai evoluat: Bahan, Capotă, Dedu, Mînea şi Ivanov. Principalii marcatori pentru CSM Făgăraş în acest joc au fost: Vancea-7 goluri, Bejenariu-4 goluri şi Huta-3 reuşite. Miercuri, 10 octombrie, cu începere de la ora 18 CSM Făgăraş va evolua în deplasare pe terenul formaţiei Dunărea Călăraşi.