Handbal, Liga Naţională

Miercuri, 6 martie, a avut loc o nouă etapă a Ligii Naţionale la handbal masculin. Handbaliştii făgărăşeni au evoluat pe propriul teren primind vizita liderului, HC Dobrogea Sud Constanţa. La finalul unui joc disputat, oaspeţii s-au impus cu scorul de 30-24, după ce la pauză cele două formaţii se aflau la egalitate, 15-15. În prima repriză, formaţia antrenată de Adrian Petrea a jucat de la egal la egal cu puternica formaţie de la malul mării. După pauză, experienţa, valoarea lotului şi varietatea soluţiilor din tabăra oaspeţilor şi-a spus cuvîntul. Pe măsura trecerii timpului, fără a accelera, constănţenii s-au distanţat progresiv pe tabela de marcaj. În min 43 oaspeţii conduceau la o diferenţă de trei goluri. Fără mai mulţi jucători, din cauza accidentărilor, CSM Făgăraş a pierdut la o diferenţă de şase goluri în faţa unei formaţii care are ca obiectiv şi în acest an cucerirea titlului de campioană a României. CSM Făgăraş a început partida în următoarea formaţie: Vîlceanu, Bejenariu, Turcu, Dedu, Ungureanu, Huta şi Ilie. Pe parcursul jocului au mai evoluat: Vasile, Cîmpan, Capotă, Popia, Constantinescu. Principalii marcatori pentru CSM Făgăraş în acest joc au fost: Constantinescu-5 goluri; Bejenariu, Turcu, şi Huta cu cîte trei reuşite. Miercuri, 12 martie cu începere de la ora 18.00, CSM Făgăraş va evolua în deplasare la Timişoara urmînd ca peste trei zie, sâmbătă, să evolueze din nou acasă contra formaţiei din Suceava. ( Bogdan DRAGOŞ)