Simona Halep (3 WTA, 28 de ani) s-a calificat în turul 2 al turneului de la Australian Open, victorie cu americanca Jennifer Brady (48 WTA, 24 de ani) scor 7-6(5), 6-1. Simona a egalat, a jucat foarte incisiv, după care a urmat un nou setback.   Halep a întors setul de la 2-4. La 5-5  a căzut   și a acuzat dureri grele la încheietura mâinii drepte, mâna cu care ține racheta. Eleva lui Darren Cahill a strâns din dinți și din pumni, a dus meciul în tiebreak, s-a concentrat și a închis 7-6, la 5. Setul doi a fost doar o formalitate. După meci, la interviul acordat lui Alex Corretja, Simona Halep a fost extrem de relaxată și chiar a glumit cu acesta. „Am spus că va fi un meci greu pentru că am jucat cu ea anul trecut. În plus, aici orice meci e greu. A trebuit să fiu concentrată. În primul set, la 5-5, am zis că trebuie să rezist și să rămân în game. Știam că poate rata mingi ușoare. A trebuit să lupt pentru fiecare punct.  În setul doi am vrut să fiu mai agresivă. Am reușit să o mișc mai mult în teren și să o împing în spate”, a declarat Simona Halep la Eurosport.   Simona Halep (28 de ani, 3 WTA) va juca în turul II la Australian Open cu britanica Harriet Dart (23 de ani, 173 WTA). Meciul va avea loc joi dimineață, organizatorii urmând să anunțe ore de disputare.