Victorie pentru Simona Halep: 3-6, 6-2, 6-2, după o oră și 35 de minute și o calificare meritată în semifinalele turneului Premier de la Dubai. După un prim set în care coordonatele au semănat cu cele de la Adelaide, din urmă cu câteva săptămâni (atunci când Aryna a câștigat), Simona Halep a făcut ajustările necesare. A servit mai aspru, a stat mai aproape de linie, a variat și a plimbat-o pe adversară, obligând-o să greșească.  Următoarea adversară: Jennifer Brady.

•  Pentru parcursul de la Dubai, Simona va primi $198.830 și 185 de puncte WTA (semifinalistă)..
  • La ediția din 2019, Halep a fost eliminată în sferturi de Belind Bencic (elvețianca avea să câștige turneul).
  • Simona a cucerit trofeul de la Dubai la ediția din 2015 (victorie cu Angelique Kerber).