Sportivii cluburilor făgărășene CSM Făgăraș și Azuma Dojo au avut un palmares impresionant la  campionatul european ESKU care s-a desfășurat la Oradea. ,,Am avut un palmares foarte bun și am reușit să aducem medalii prin Ana Galici care a obținut medalia de argint la proba de kumite (N.R- luptă liberă după un regulament foarte strict), la categoria -51 kg. Aceeași sportivă a reușit să câștige medalia de bronz la senioare prin shobu ippon și medalie de bronz la kumite under 21, tot prin shobu ippon. Alexandra Streza a obținut medalia de bronz la proba de kata (N.R- luptă imaginară cu mai mulți adversari care se notează de către arbitri pentru frumusețe și acuratețea tehnicii). Alexandra Streza a mai obținut medalia de bronz la Kumite under 21, pentru categoria -61 kg. Amina Manea a obținut argintul la kumite junioare, categoria -59 de kg. Sunt foarte mândru de sportivii mei pentru că mi-au ascultat sfaturile tehnice și au reușit să urce pe podium. Sunt rezultate muncite iar meritul le aparține acestor sportivi minunați” a spus Ioan Rțâmbeț, antrenor în cadrul clubului CSM Făgăraș. Ștefania Botoran, sportivă antrenată de Cătălin Răduleț, a obținut medalia de argint la proba de kata junioare. ,,Mă bucur că sportiva noastră a reușit să se claseze pe podium la acest campionat. Este un rezultat muncit și îi doresc cât mai multe medalii” a spus antrenorul Cătălin Răduleț. ,,Sunt foarte fericită că am reușit să urc pe podium, am avut emoții mari și am dat tot ce a fost mai bun din mine pentru a nu-l dezamăgi pe Sensei Cătălin, care este un om și un antrenor minunat. A avut răbdare cu mine și a reușit să mă aducă la performanță.  Îi mulțumesc și tatălui meu, fost sportiv și deținător al centurii negre, care mi-a îndrumat pașii spre acest sport minunat. Karate este o disciplină a minții și a onoarei” a spus Ștefania Botoran. Karate-ul are o tradiție veche în orașul Făgăraș dăruind urbei sportivi valoroși care au urcat cele mai înalte nivele ale performanței. În perioada 13-15 martie a.c., la Făgăraș va sosi Shihan Manabu Murakami (8 dan) pentru un stagiu tehnic care se face anual. (Ștefan BOTORAN)