ACS Kids Tâmpa Brașov a furnizat supriza etapei a 16-a din C5, prima din 2022. Elevii lui Ciprian Anghel si Vasile Tatarciuc s-au impus cu 2-1 pe terenul celor de la Cetate Râșnov, titrează monitorulexpres.ro. După o primă repriză echilibrată, râșnovenii au ramas in inferioritate numerică în minutul 65, după eliminarea lui Staicu. Brașovenii au deschis scorul în minutul 71 prin reușita lui Vlad Potecu, dar gazdele au egalat imediat prin Drugă care a transformat un penalty. Golul victoriei brașovenilor a fost marcat de Cupu in minutul 78. Meciul ar fi trebuit să se dispute sâmbătă, însă a fost amânat 24 de ore din cauza terenului impracticabil.
Cetate Râșnov se menține pe locul 4 în C5 cu 28 de puncte. ACS Kids Tâmpa rămâne ultimul în clasamentul seriei cu 11 puncte, la egalitate de puncte cu CSO Plopeni, ocupanta locului 9.