Sportivul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, miercuri, la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima.

Popovici (17 ani), antrenat de Adrian Rădulescu, a fost cronometrat cu timpul de 1 min 46 sec 18/100, un nou record al competiţiei.

Înotătorul român a cucerit în această vară toate cele patru medalii posibile de aur la 200 m liber, la Europenele de juniori şi seniori, respectiv la Mondialele de juniori şi seniori.

Pentru Popovici a fost a doua medalie de aur obţinută la Lima, după cea din proba de ştafetă 4×100 m liber.

Podiumul la 200 m liber a fost completat de maghiarul Daniel Meszaros (1:48.98) şi de italianul Filippo Bertoni (1:49.05).

Tot miercuri, Andra Gorecki s-a clasat pe locul 4 în finala de la 200 m fluture, cu timpul de 2 min 15 sec 12/100. Italianca Anna Porcari a câştigat aurul, în 2 min 12 sec 00/100, argintul a revenit turcoaicei Mehlika Kuzeh Yalcin, în 2 min 13 sec 23/100, iar bronzul a fost adjudecat de o altă italiancă, Paola Borrelli (2:13.36).

În finala de la 100 m spate feminin, Aissia Claudia Prisecariu s-a clasat pe locul 5 (1:02.58), iar Rebecca Aimee Diaconescu pe 6 (1:02.93).

Bianca Costea a reuşit să se califice în finala probei de 100 m liber cu al patrulea timp din semifinale (56 sec 45/100), finala fiind programată în noaptea de joi spre vineri, de la ora 03:14 (ora României).

Bilanţul României la Mondialele de juniori este până acum de două medalii de aur, la ştafetă masculină 4×100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu) şi prin David Popovici (200 m liber), şi una de argint, prin Vlad Stancu (400 m liber).