Cel mai frumos meci din istorie. Aşa a fost catalogată această finală de campionat mondial. Messi şi Mbappe. După această finală ambii merită toate laudele şi vor intra în istoria fotbalului.  Partida a început bine pentru sud americani care conduceau cu 2-0 după reuşitele lui Messi din penalty în min. 23 şi Di Maria în min. 36. Jocul curgea în favoarea Argentinei şi toată lumea era liniştită. Argentina va fi noua capioană mondială. Dar Mbappe nu a fost de acrod şi în doar 2 minute a trimis meciul în prelungiri (80, 82 penalty). Au  urmat prelungirile. A ieşit la rampă Messi care a adus Argentina în avantaj în min 109 (penalty). Replica a venit pe finalul prelungirilor prin acelaşi Mbappe care a trimis meciul la loviturile de departajare prin golul marcat în min. 117 (penalty). La loviturile de departajare au marcat Messi, Dybala, Paredes şi Montiel pentru Argentina, respectiv Mbappe şi Kolo Muani pntru Franţa. Kylian Mbappe a devenit golgheterul CM 2022, cu 8 reușite (gheata de aur). Lionel Messi a devenit cel mai bun jucător de la CM din Qatar (balonul de aur) dar şi jucătorul cu cele mai multe meciuri disputate la turneele finale de Cupă Mondială, 26, cu unul mai mult decât germanul Lothar Matheus. Pentru starul Argentinei, ajuns la 35 de ani, a fost ultimul meci la un turneu final de Cupă Mondială. A fost a patra oară când cele două reprezentative s-au întâlnit la un turneul final de Cupă Mondială. În precedentele trei, Argentina a câştigat cu 1-0 în 1930 şi cu 2-1, în 1978, iar Franţa cu 4-3, în optimi, în 2018. Prezentă la 18 ediții de Cupă Mondială, Argentina a disputat a şasea finală de CM. Campioană mondială în 1978, 1986 şi 2022, naționala sud-americană a mai jucat în ultimul act al competiției în 1930, 1990 și 2014. La a 16-a participare la un turneu de Cupă Mondială, Franța a disputat a patra finală, cucerind trofeul de două ori, la edițiile CM din 1998 și 2018. În 2006, a pierdut finala, după 1-1 și 3-5 la lovituri de departajare.