Site icon Monitorul de Făgăraș

Foto. Ioan Roșca și alți 20 de elevi de la ,,Radu Negru“, arestați în 23 aprilie 1951. Informatorul Securității a fost Sabin Cornea din Grid. Reeducarea de la Gherla

Mărturiile lui Ioan Roșca din Râușor

Ioan Roșca s-a născut la 1 octombrie 1931 în Râușor, al patrulea din cei cinci frați ai familiei, doi băieți și trei fete. A făcut patru clase la școala din sat, apoi s-a înscris la Liceul Radu Negru din Făgăraș. A intrat în sânul Frăției de Cruce de la Radu Negru, pregătit fiind de Ioan Glăjar, viitorul preot.

Acestea au fost considerate motive de Securitate pentru a fi arestați niște adolescenți de 15-17 ani. În lotul lui Ioan Roșca au fost 21 de elevi arestați chiar la sfârșitul clasei a XII-a. Era 23 aprilie 1951 când au fost duși la Securitatea din Sibiu: Ioan Roșca și Ioan Pică din Râușor, Nicolae Comșulea, frații Metea, gemeni din Ileni, Ion Marcu, Toma Blebea din Ileni, Ion Coman și Simion Ghizdavu din Ileni. Aici au fost anchetați timp de vreo două luni.

Sentințele acestor băieți au fost dure:

Acuzațiile erau de constituire de organizații paramilitare de tip fascist și crimă de uneltire împotriva ordinii sociale.

A stat în închisorile comuniste 12 ani fără nici măcar o zi liberă, din 23 aprilie 1951 până la 23 aprilie 1963. Prima închisoare a fost la Sibiu unde a stat până la 28 aprilie 1951. A fost dus la Jilava unde a rămas până în noiembrie 1951, iar apoi Gherla unde a fost ținut până în 1955.

Reeducarea cuprindea câteva etape. Prima era demascarea când deținutul trebuia să spună ce n-a declarat la Securitate și o faptă de care îi era rușine. Era inspirată din Poemul pedagogic al lui Macarenco: ,,Atunci când l-ai adus pe un om să-i fie rușine de el, poți face din el ce vrei“. Faza a doua avea scopul de a determina deținuții să devină loiali comuniștilor.

A fost transferat la Aiud unde a stat încarcerat până în aprilie 1959. Aici a stat numai la carceră, în celulă cu patru persoane. Comandant era un evreu, Koler.

A executat cei opt ani de detenție, dar n-a fost eliberat. I s-a prelungit pedeapsa cu încă 4 ani. A fost readus la Aiud.

-Vezi tu Ileană, dacă nu e mort, tot îl aștepți.

Fiul ei murise  pe front. Venea lumea să mă  vadă. Nu mi-au făcut buletin până nu m-am dus la Securitate. M-au avertizat să nu vorbesc prin ceea ce am trecut. M-au angajat la vagoane, la cartofi, la depozitul de legume și fructe din Făgăraș. După un an și opt luni am fost încadrat în alte posturi. Am ajuns funcționar contabil planificator. În această perioadă mi-am dat bacalaureatul la fără frecvență. Am vrut să continui studiile, dar nu m-au lăsat. M-am căsătorit în 1965 cu Silvia Sima. M-am pensionat în 1990. Am avut doi copii, pe Dorina care a absolvit Facultatea de Mecanică, și pe Dorin, care a absolvit Filologia“ a încheiat Ioan Roșca. A decedat 10 decembrie  2017 și își doarme somnul de veci în cimitirul din Mândra. (Lucia BAKI)

Exit mobile version