„Statele Unite ale Americii au efectuat cu succes un atac la scară largă împotriva Venezuelei și a liderului său, președintele Nicolas Maduro, care a fost capturat și scos din țară împreună cu soția sa. Această operațiune a fost realizată în colaborare cu forțele de ordine din SUA. Detaliile vor urma. Va avea loc o conferință de presă astăzi, la ora 11:00, la Mar-a-Lago. Vă mulțumim pentru atenția acordată acestei chestiuni! Președintele DONALD J. TRUMP“
Forțele Aeriene ale SUA au emis, sâmbătă, un avertisment oficial prin care interzic tuturor aeronavelor să zboare deasupra spațiului aerian venezuelean, pe fondul atacurilor din capitala țării sud-americane. Administrația Federală a Aviației din SUA (FAA) a interzis aeronavelor comerciale americane să opereze la orice altitudine deasupra spațiului aerian venezuelean, invocând riscuri de securitate generate de activitatea militară în curs deasupra Caracasului și a altor părți ale teritoriului venezuelean. Notificarea, cunoscută sub numele de NOTAM, a intrat în vigoare sâmbătă la ora 2:00 dimineața, ora locală în Venezuela și va rămâne în vigoare timp de 23 de ore.
- Maduro a declarat stare de urgență în țară. Ministrul Afacerilor Externe al Venezuelei a descris incidentul ca fiind o agresiune militară a SUA cu scopul de a ocupa petrolul și mineralele și a afirmat dreptul la autoapărare în conformitate cu articolul 51 din Carta ONU.
- Rapoartele susțin că un atac aerian american a lovit Cuartel de la Montaña 4F din Caracas, cazarma istorică care adăpostește muzeul și mausoleul lui Hugo Chávez













