Începînd cu anul 2008, Colegiul Național ,,Radu Negru“ din Făgăraș desfășoară o amplă activitate culturală și educativă împreună cu alte patru instituții de învățămînt din țară. ,,Este o colaborare de zece ani între Colegiul Național ,,Radu Negru“ din Făgăraș, Liceul ,,Aurel Vlaicu“ și Școala Gimnazială ,,Constantin Brâncoveanu“ din Câmpina, Școala Gimnazială ,,Alexandru Ioan Cuza“ din Câmpina și Școala Gimnazială Nr. 2 din Comarnic. Desfășurăm periodic o serie de activități culturale, educative și artistice sub egida ,,Porți și suflete deschise“ care au drept scop un schimb de experiențe între școlile noastre. Activitatea desfășurată în acest an a avut drept scop cunoașterea însemnătății zilei naționale de 1 Decembrie 1918 și ale consecințelor pe care această zi semnificativă le-a avut asupra dezvoltării poporului român. Dintre obiective mai fac parte încurajarea și stimularea interesului elevilor noștri pentru istorie. Anul acesta am desfășurat un proiect care s-a întins pe perioada 15 octombrie-1 decembrie. În data de 10 noiembrie am avut o întîlnire la Catedrala Reîntregirii Neamului din Alba-Iulia unde a avut loc o serbare între elevii noștri cuprinși în proiect și cei din Prahova. Pe plan local am desfășurat expoziții cu lucrările elevilor dedicate centenarului în care au fost prezentate desene făcute de elevi, ecusoane etc. În catedrala din Alba-Iulia s-au recitat poezii și au fost intonate cîntece patriotice dedicate zilei de 1 Decembrie. Alături de elevii îmbrăcați în costume populare și profesorii coordonatori au participat și părinții“ a spus profesoara Rodica Neagu, coordonator pentru învățămîntul primar în cadrul Colegiului Național ,,Radu Negru“ din Făgăraș. Ceilalți profesori coordonatori din cadrul proiectului sînt Nică Eugenia de la Breaza, Cristina Badea de la Câmpina și Alina Constantin Burghez din Comarnic. ,,Am mai desfășurat împreună serbări în Cetatea Făgărașului, prima a fost în 2008, iar în 2016 a mai avut loc o altă serbare, tot în Cetatea Făgărașului, împreună cu colegele mele Teodra Novac și Geanina Bândescu, alături de colegii din Prahova“ a spus Rodica Neagu.

(Ștefan BOTORAN)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here