Joi, 6 decembrie, a avut loc o nouă etapă a Ligii Naţionale de handbal masculin. După victoria din etapa precedentă, cînd a reuşit să se impiună pe propriul teren în faţa ultimei clasate, U. Cluj, CSM Făgăraş a făcut deplasarea la Bacău. Sportivii antrenaţi de Adrian Petrea întîlneau o formaţie cu care se află în luptă directă la retrogradare. Înaintea acestui joc, CSM Făgăraş acumulase opt puncte în clasament în timp ce băcăuanii aveau 9p. La finalul unui joc electrizant, handbaliştii făgărăşeni s-au impus la trei goluri diferenţă, 26-23, după ce la pauză scorul era egal 11-11. Este cea de-a doua victorie consecutivă în actuala stagiune pentru CSM Făgăraş. Meciul a fost echilibrat mai ales în prima repriză cînd cele două formaţii au mers ,,cap la cap“. Portarul Vîlceanu, prin intervenţiile sale, a dat siguranţă defensivei, iar în atac Popia, Ungureanu şi Vancea au marcate cele mai multe goluri pentru formaţia făgărăşeană. În partea a doua handbaliştii făgărăşeni au condus în permanenţă, iar la final s-au impus la trei goluri diferenţă, 26-23. CSM Făgăraş urcă în clasament pînă pe poziţia a 10-a, acumulînd 11 puncte. Din echipa făgărăşeană care a făcut deplasarea la Bacău a lipsit Emilian Turcu, accidentat. CSM Făgăraş a început partida în următoarea formaţie: Vîlceanu, Bejenariu, Vancea, Popia, Ungureanu, Constantinescu şi Huta. Pe parcursul jocului au mai evoluat: Capotă, Bahan, Leordean, Dedu şi Mateoniu. Principalii marcatori pentru CSM Făgăraş în acest joc au fost: Ungureanu-8 goluri, Popia şi Vancea cu cîte şase reuşite. Înaintea jocului de la Bacău, CSM Făgăraş a mai reuşit un transfer. Este vorba de portarul Vasile Dan, venit de la Constanţa. Noua achiziţie a făcut deplasarea la Bacău, dar nu a jucat. Joi, 13 decembrie, CSM Făgăraş va evolua tot în deplasare la Focşani cu echipa locală care are ca obiectiv calificarea în play-off. (Bogdan DRAGOŞ)