Simona Halep (30 de ani, locul 18 WTA) a învins-o categoric pe Amanda Anisimova (20 de ani, 25 WTA), scor 6-2, 6-4, și e în semifinalele Wimbledon 2022.

Sportiva din Constanța a câștigat primul set după doar 30 de minute. După ce Anisimova a câștigat primul game din meci, Halep a avut o serie impresionată și a dus scorul la 5-1. Simona a jucat solid, fără erori, în timp ce adversara ei a irosit o mulțime de puncte din cauza erorilor neforțate. Anisimova a mai luat un game, dar la 5-2 Halep a închis setul, 6-2. Setul doi a avut un parcurs identic. Anisimova a luat primul game, dar Halep a revenit rapid la conducerea setului. Simona a condus cu 5-1, pe fondul unui joc precis și agresiv. În final, setul s-a complicat pentru Halep. Anisimova a luat 3 game-url la rând, iar scorul s-a făcut 5-4. Anisimova a avut 3 mingi de 5-5, dar le-a irosit. În final, Halep a reușit să închidă setul, 6-4, și s-a calificat în semifinală.