România a învins Israelul în penultima partidă a preliminariilor Euro 2024 cu 2-1 într-o partidă disputată în Ungaria și și-a asigurat calificarea la turneul final din Germania, după o pauză de opt ani. Meciul a început slab pentru tricolori și după doar două minute, Israel a deschis scorul prin Zahavi, cu o lovitură de cap în urma unui corner. Diferența a rezistat până în minutul 10, când după o fază superbă, Drăguș a șutat în bara transversală, mingea a ricoșat la Pușcaș care a reluat-o cu capul în plasă. În repriza a doua, elevii lui Edi Iordănescu, au început mai curajos, iar Ianis Hagi a înscris golul victoriei în minutul 63, cu un șut cu stângul din interiorul careului. Astfel România obține calificarea matematic la turneul final al Campionatului European din Germania și se instalează pe prima poziție a Grupei I. În celelalte partide din grupă Belarus a învins pe teren propriu Andorra cu 1-0, iar Elveția a remizat acasă cu Kosovo 1-1. EURO 2024 se va disputa în perioada 14 iunie-14 iulie în Germania. Ultimul meci al naționalei va avea loc marți 21 noiembrie pe Arena Națională cu Elveția (Antena1, ora 21.45).

6. Andorra-2p

România: Moldovan-Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu-R.Marin (Cicîldău, 87), Screciu (M.Marin, 77), Stanciu (Rus, 87)-Hagi (Mihăilă, 65), Pușcaș, Drăguș (Coman 65). Selecționer: Edward Iordănescu

De-a lungul istoriei, tricolorii au participând la cinci ediții de Campionat European: 1984, 1996, 2000, 2008 și 2016. În cele cinci prezențe la EURO, România a reușit o singură dată să se califice din faza grupelor la EURO 2000, atunci când tricolorii lui Emeric Jenei au ajuns până în sferturi, fiind eliminați de Italia (2-0). România are o singură victorie la CE, 5 remize și 10 înfrângeri. Tricolorii au înscris 10 goluri și au primit 21 în cele 5 participări la EURO.