O femeie de 35 de ani a fost salvată, iar soțul acesteia de 47 de ani n-a avut nicio șansă. Este vorba dspre doi făgărășeni care au vrut să petreacă o zi în natură, dar care au sfârșit cu mașina într-o baltă de la Dridif cunoscută ca Balta nr. 5. Inspectoratul pentru Situații de Urgență a fost alerat, noaptea trecută, în jurul orei 01:00, iar la fața locului au intervenit de urgență un echipaj cu barcă pneumatică, un echipaj cu apă și spumă dotat cu modul de descarcerare, un echipaj SMURD și o ambulanță a Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ), fiind solicitat și un echipaj de scafandri din Brașov. Salvatorii au găsit în interiorul autoturismului scufundat o femeie care a fost extrasă din vehicul, i s-a acordat primul ajutor la fața locului și a fost transportată ulterior la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate.
- „Din păcate, o a doua persoană aflată în autoturism nu a fost găsită inițial. După aproximativ o oră de căutări, un bărbat a fost găsit înecat și, din păcate, declarat decedat”, au precizat reprezentanții ISU Brașov.
- ,,Din verificările efectuate de către polițiști, a rezultat că, în cursul zilei, în jurul orei 16.00, un bărbat, în vârstă de 47 de ani, domiciliat în municipiul Făgăraș, însoțit de o femeie, în vârstă de 36 de ani, s-au deplasat în zona menționată pentru a petrece timpul liber. Ulterior, la întoarcerea către domiciliu, pe fondul instalării întunericului, ar fi căzut accidental, cu autovehiculul în care se aflau, într-o baltă de lângă râul Olt. La fața locului s-au deplasat cadre medicale, împreună cu personal specializat, care au reușit să extragă femeia din autovehicul în stare de semiinconștiență. Ulterior, aceasta a fost stabilizată, fiind transportată la o unitare medicală pentru acordarea de îngrijiri medicale. Cu ocazia cercetării zonei, la aproximativ 50 m de locul în care a fost găsit autoturismul, a fost identificat și bărbatul, care nu mai prezenta semne vitale. Corpul acestuia a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală, în vederea efectuării necropsiei. În cauză, cercetările sunt continuate în cadrul unui dosar penal, întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „ucidere din culpa și vătămare corporală din culpă,’ cercetări aflate sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Făgăraș”, a comunicat IJP Brașov.