Poli. Timişoara-CSM Făgăraş 26-21 (12-11)

Miercuri, 13 martie, a avut loc o nouă etapă a Ligii Naţionale la handbal masculin. După înfrîngerile din precedentele runde, CSM Făgăraş a făcut deplasarea la Timişoara hotărîtă să ,,scoată“ un rezultat pozitiv. La finalul unui joc echilibrat, mai ales în prima repriză, sportivii antrenaţi de Adrian Petrea  au pierdut la o diferenţă de cinci goluri, 26-21, după ce la pauză gazdele conduceau la doar un gol diferenţă, 12-11. În prima repriză cele două formaţii au mers ,,cap la cap“, CSM Făgăraş reuşind să joace un handbal de calitate. Subţirimea lotului s-a văzut, pentru handbaliştii făgărăşeni,  în repriza secundă cînd handbaliştii de la Poli s-au impus, pe final cu scorul de 26-21. Principalii marcatori pentru CSM Făgăraş în jocul de la Timişoara au fost: Ilie şi Ungureanu-4 goluri, Turcu şi Cîmpan cu cîte trei reuşite.

CSM Făgăraş-HC Suceava 18-21(9-10)

Sâmbătă, 16 martie, CSM Făgăraş a jucat cea de-a doua partidă la un interval de patru zile, de acestă dată pe propriul teren. Handbaliştii făgărăşeni au întîlnit formaţia din Suceava, o echipă cu care se află în luptă directă pentru evitarea retrogradării. La finalul unui joc disputat în care miza întîlnirii şi-a pus amprenta pe evoluţia ambelor echipe, oaspeţii s-au impus la o diferenţă de trei goluri, 21-18 după ce la pauză scorul era 10-9 tot pentru formaţia vizitatoare. CSM Făgăraş a făcut un joc modest  reuşind să marcheze doar 18 goluri pe durata întregului joc. Se anunţă o luptă extrem de strînsă, în play-out, pentru evitarea retrogradării. Dacă U.Cluj pare condamnată să evolueze sezonul viitor în eşalonul secund al handbalului românesc, Sţiinţa Bacău, Suceava, CSM Făgăraş şi Buzăul se vor lupta pentru rămînerea în Liga Zimbrilor. Pentru CSM Făgăraş principalii marcatori în meciul cu Suceava au fost: Ungureanu-6 goluri şi Huta 5 reuşite. (Dragoş Bogdan)